Najděte si bydlení v Žitavě!

nejčastější otázky

re-divider

Projděte si odpovědi na nejčastější otázky, které dostáváme. Bydlení a životu v Žitavě se věnujeme také v našem blogu Žijeme v Žitavě. Přečtěte si ho!

Můžu bydlet v Žitavě, když nemluvím německy?

Budete to mít trochu komplikovanější, ale jde to. Angličtinu využijete v omezené míře a třeba v běžném ochodě se anglicky – až na čestné výjimky – prakticky nedomluvíte. Záleží na vás, nakolik je pro vás důležité povídat si se sousedy.

Kolik stojí bydlení v Žitavě?

Pronájem bytu v Žitavě vás vyjde o trochu levněji než pronájem obdobného bytu v Liberci. Některé položky spojené s bydlením jsou dražší než v Liberci (třeba elektřina nebo internet), některé naopak levnější (vodné a stočné). Odpady se většinou platí v nájemném, do kterého je zahrnuta také cena za úklid společných prostor a drobnou údržbu. Cenám za bydlení jsme se věnovali v několika článcích na našem blogu, třeba zde.

Nespornou výhodou bydlení v Žitavě je větší výběr nemovitostí, od paneláků, přes honosné vily až po historické domy v centru města. 

Kdo je majitelem bytů?

Byty, které najdete na našem webu, patří většinou (německým) právnickým nebo fyzickým osobám. Ty obvykle vlastní více domů a jednotlivé byty pronajímají. Nabídka volných bytů je v Žitavě poměrně bohatá, takže se majitelé snaží, aby jejich byty byly dobře udržované a v pořádku. Standardem bývá, že se stěhujete do opraveného a vymalovaného bytu, některé byty mají vlastní půdu, sklep, můžete využívat zahradu atd. 

S kým uzavřu nájemní smlouvu a na jak dlouho?

Existují tři varianty. Buď přímo s majitelem, nebo s agenturou, která se o domy stará (tzv. Hausverwaltung), případně s žitavskou realitní kanceláří, která byt nabízí a někdy současně vykonává také správu domů pro majitele. 

Obvykle se nájemní smlouva uzavírá na dva roky, u větších bytů na tři. Když budete s bytem spokojeni, není problém smlouvu prodloužit.

 

Kolik stojí služby Reality Žitava?

Vás nic 🙂 Jsme domluveni s žitavskými realitkami, které byty nabízejí.

nenašli jste odpověď? napište nám!

re-divider

 Pokusíme se vám odpovědět co nejdříve. A když do zprávy připíšete svůj telefon, tak vám zavoláme zpátky.