Najděte si bydlení v Žitavě!

O Žitavě

re-divider

Saské město Žitava má úžasnou polohu přímo na hranicích s Českem a Polskem; od radnice je to na hranice vzdušnou čarou necelé dva kilometry! Díky této poloze můžete využívat všech výhod bydlení v Trojzemí.

Cesta autem do Liberce trvá přibližně 25 minut, vlak jede asi 40 minut. Na pražský Černý most nebo do Drážďan se autem dostanete do 90 minut. Ze Žitavy jezdí přímý vlak do Drážďan, Cottbusu (přes Zhořelec), Varnsdorfu (nebo Rybniště) a Liberce. Vlak do Dráďan jezdí přibližně každé dvě hodiny, do Liberce ve špičce každou hodinu. Nedělní nákupy snadno obstaráte v Hrádku nad Nisou, kde jste autem do 10 minut.

Ve městě žije asi 26 000 obyvatel.

česká historie

re-divider

První zmínka o Žitavě je z roku 1238, ale za založení bývá považován rok 1255, kdy Přemysl Otakar II. udělil Žitavě městská práva. Žitava – jméno opravdu pochází ze staročeského jména pro žito – a celá Lužice byla až do roku 1635 součástí zemí Koruny české. V následujících stoletích se pak stala cílem několika vln českých exulantů, kteří utíkali z Čech a Moravy kvůli náboženskému pronásledování. Poslední dvě vlny exulantů přišly na Žitavsko po roce 1870 a 1920 z ekonomických důvodů. Poslední čeští obyvatelé se buď odstěhovali nebo poněmčili v roce 1951 z rozhodnutí sovětské posádky města.

Žitava má bohatou českou historii, kterou dokládá městský znak – štít rozdělený na čtyři pole zdobí dva čeští lvi. A žitavská radnice se nebrání ani české současnosti, naopak v tom vidí velký potenciál pro rozvoj města 😉

cO nabízí Žitava?

re-divider

Žitava je malé město, takže nečekejte grandiózní obchodní domy, mondénní restaurace nebo hippsterské kavárny. Naopak tu najdete příjemné prostředí pro klidný život, infrastrukturu pro cyklisty, dětská hřiště, parky a řadu příležitostí pro výlety do blízkého a vzdálenějšího okolí. 

Olbersdorfersee je úžasné přírodní koupaliště. Žitavské hory, kterým vévodí Oybin (Ojvín), jsou kombinací pískovcových skal a hlubokých lesů. Nedaleký Zhořelec a Budyšín vás uhranou udržovanými historickými centry s řadou památek.

Na kole dojedete ze Žitavy až k Baltu (cyklostezka Nisa – Odra) nebo do Berlína (cyklostezka podél Sprévy).

V Žitavě funguje nemocnice, najdete tu lékaře, zubaře, školky, základní a střední školy a malou vysokou školu, pobočku Technisches Universität Dresden. 

Žitava je fungující německé město, kde můžete využívat výhod života v Trojzemí.